Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Прощавай, Google? Як змінить ринок пошуку звичка молоді гуглити у TikTok та YouTube

Надія Баловсяк
Надія Баловсяк Журналістка
22 квітня 2024 9 хвилин читання

Домінування Google на ринку пошукових систем триває, проте молоді люди обирають інші платформи для онлайн-пошуку. SPEKA досліджує, чи зможе Google тримати лідерство на ринку?

Доля ринку пошукової системи Google уже тривалий час тримається на позначці у 92%. Здавалося б, нічого не може перешкодити гегемонії найбільшої пошукової системи. Навіть інтеграція Bing від Microsoft із ChatGPT не допомогла цій платформі змінити свої позиції на глобальному ринку пошуку.

Проте сьогодні для Google існує інша загроза. Це не альтернативна пошукова платформа чи гаражний стартап, який створює систему, здатну шукати краще. Молоді інтернет-користувачі дедалі частіше користуються не Google, а соцмережами, коли їм потрібно щось знайти. Вони йдуть у TikTok та YouTube, замість того аби користуватися традиційним Google. Спробуємо розібратися, яким чином звички молодого покоління можуть вплинути на ринок пошуку і які зміни Google запроваджує в цих умовах.

Нове покоління обирає TikTok

Попри те що Google продовжує бути беззаперечним лідером серед пошуковиків, молоді люди дедалі частіше звертаються до соціальних мереж, коли їм потрібно щось знайти.

Ще влітку 2022 року старший віцепрезидент Прабхакар Рагхаван розповів, що TikTok загрожує пошуковому бізнесу Google. Топменеджер компанії під час конференції Fortune's Brainstorm Tech зауважив, що молоді користувачі звертаються до таких програм, як Instagram і TikTok, замість до пошуку Google або мап.

Наші дослідження показали, що майже 40% молодих людей при спробі знайти місце, де вони можуть пообідати, не користуються класичним пошуком або Google Maps. Вони заходять у TikTok або Instagram.
Прабхакар Рагхаван

Цей коментар очільника компанії ґрунтувався на внутрішньому дослідженні, яке містило опитування користувачів із США віком від 18 до 24 років.

Тенденція, яку в Google говорив ще у 2022 році, не зникла, навіть більше, вона навіть поглибилася. Цей тренд підтверджується нещодавніми даними дослідницької фірми YPulse. Головний результат, який отримали автори дослідження, показує, що пошукові звички людей віком 18-24 роки відрізняться від патернів поведінки тих, кому 25-39 роки.

З одного боку, гегемонія Google не зникла — 46% в опитаних респондентів віком 18-24 роки починають шукати інформацію у Google. Проте серед користувачів вікової групи 25-39 років частка тих, хто стартує в онлайні з Google, становить 58%.

При цьому 21% молодих людей віком 18-24 років віддають перевагу TikTok як відправній точці входу в інтернет. А 5% починають пошук з YouTube.

Молодь віддає перевагу TikTok як відправній точці входу в інтернет. Фото: Aaron Weiss, Unsplash Молодь віддає перевагу TikTok як відправній точці входу в інтернет. Фото: Aaron Weiss, Unsplash

Мері Лі Блісс, директорка із YPulse-контенту, пояснює це тим, що сутність соціальних платформ змінилась — вони еволюціонували з центрів соціальної взаємодії у справжні «інформаційні супермагістралі».

Перевага соціальних медіа як інструменту пошуку походить від бажання серед користувачів отримати більш автентичні та, що важливіше, різноманітні погляди, без впливу реклами, яка займає значне місце у результатах традиційних пошукових систем. Користувачі цінують велику кількість інформації, доступної у соцмережах з різних джерел, яка ще й представлена у зручних для сприйняття форматах.

Нові конкуренти пошуку

Зміна пошукових звичок молодих людей відбувається за часів, коли у Google з’являються нові конкуренти на ринку пошуку. Окрім давнього супротивника Bing – продукту Microsoft, який так і не зміг стати реальною альтернативою Google й privacy-орієнтованого DuckDuckGo, — користувачі звертаються до чатботів із штучним інтелектом у пошуку відповідей на запитання, за якими раніше традиційно вони йшли у Google. Це проєкти ChatGPT, Perplexity, POE та інші. Пошуковий гігант намагався виправити цю ситуацію, запропонувавши свій Bard, який згодом став називатися Gemini. Водночас галюцинації штучного інтелекту досі не дозволяють вважати їх істиною в останній інстанції, тому користувачі користуються пошуком — чи то у Google, чи то у TikTok або YouTube.

Качка, яка знає все. Фото: Dawit, Unsplash Качка, яка знає все. Фото: Dawit, Unsplash

Натомість  інтерактивна взаємодія з чатботами, «діалоговий» інтерфейс та можливість уточнити промпт й отримати відповідь – ці фішки можуть стати вирішальними у виборі користувачів щодо пошукової платформи. Проте це можливе лише тоді, коли AI-моделі перестануть галюцинувати у нинішніх масштабах.

Search Generative Experience: як Google винаходить новий пошук з елементами AI

Ще у травні 2023 року компанія Google повідомила про початок тестування глобального оновлення її пошуку з використанням генеративного штучного інтелекту. Йдеться про Search Generative Experience (SGE) — генеративний пошук на основі AI. Коментуючи запровадження нової технології, у Google пояснюють: «За допомогою цієї потужної нової технології ми можемо розблокувати абсолютно нові типи запитів. Раніше ніхто не сподівався, що Google-пошук буде здатним відповідати на такі запити. Інша зміна — спосіб організації інформації, який допоможе краще впорядкувати та відсортувати пошукову видачу».

Суть Search Generative Experience полягає у поєднанні штучного інтелекту з традиційними алгоритмами пошуку. На відміну від традиційних пошукових систем, які намагаються дати відповіді на запити користувача, SGE прагне зрозуміти наміри користувача у ширшому контексті, враховуючи такі чинники, як історія попередніх пошуків, місцерозташування та минулі взаємодії. SGE може передбачати потреби користувачів і пропонувати кращі результати.

Інша важлива зміна, яка з’явиться у Google-пошуку завдяки Search Generative Experience, — пошук пропонуватиме не лише список посилань, але й інші фрагменти даних. Ними можуть бути як короткі відео, за якими молоді юзери йшли у TikTok чи YouTube, так і прямі відповіді на запитання користувача.

Окрім того, вбудовування у пошук елементів Gemini у майбутньому дозволить Google-пошуку в діалоговому режимі уточнювати запит та пропонувати замість списку посилань конкретні відповіді-рекомендації.

Декілька днів тому керівник Google Сундар Пічаї розповів про еволюцію пошуку та SGE. Головна зміна — Google перестає бути «10 синіми посиланнями», до яких звикли користувачі за багато років використання головної пошукової системи. За словами очільника компанії, Google давно рухалась у напрямі відмови лише від переліку лінків. Почавши з featured snippets — пошукових сніпетів із відповідями на запит юзерів — компанія йде до більш різноманітної видачі. Ці спроби тривають уже не перший рік. Тож можна припустити, що вигляд пошуку від Google за декілька років буде значно відрізнятися від звичного переліку посилань.

Нова пошукова бізнес-модель

Півтора року тому поява штучного інтелекту та використання користувачами альтернативних платформ для пошуку були для Google кризою, а сам ChatGPT називали червоним прапорцем для пошукового бізнесу Google. Навесні 2024 року ситуація змінилась кардинально. Техногігант не лише зрозумів, яким чином йому потрібно трансформувати свій сервіс, але й задумався над тим, аби перетворити цю пошукову кризу на можливість.

Фото: Greg Bulla, Unsplash Фото: Greg Bulla, Unsplash

На початку квітня стало відомо, що Google планує запровадити плату за пошук за допомогою свого сервісу — якщо цей пошук здійснюється за допомогою штучного інтелекту. Революційність цього року полягає не лише у розвитку нових напрямів Google-сервісів, але й у тому, що вперше у своїй історії Google готується брати гроші за свій основний інструмент — власне за пошук.

Ймовірно, ідея «продавати» AI-пошук є наслідком витрат, необхідних для навчання моделей штучного інтелекту. Проте концепція платного пошуку може означати й іншу трансформацію бізнесу Google. Так компанія може стати першою у своєму роді платною корпоративною пошуковою системою. Бізнес готовий платити за якісний сервіс із використанням ШІ, тож саме бізнес-клієнти можуть стати основною цільовою аудиторією майбутнього платного пошукового продукту від Google. А пересічним користувачам доведеться задовольнятися або пошуком у TikTok / YouTube, або моделлю, що використовує Search Generative Experience. Проте ризик у такому підході теж існує: інші цифрові продукти, зокрема TikTok чи Meta, можуть інтегрувати у свої сервіси елементи AI-пошуку і в окремих випадках бути кориснішими для пересічного користувача.

Очевидно одне — за нинішніх умов розвитку AI та спроб молодих юзерів отримувати інформацію швидко й у зручних форматах Google має вибір змінюватися або, якщо не померти, то перестати бути платформою, яка обробляє 92% пошукових запитів у світі.

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Minecraft з’явився у «пасхалках» Google-пошуку

Олеся Дерзська 17 травня 2024 14:27

Чому Google конкурує з OpenAI?

Олеся Дерзська 16 травня 2024 20:25

TikTok хоче купити американська компанія нерухомості

Владислав Паливода 16 травня 2024 08:09

Оновлення Gemini та інші ШІ-продукти від Google — головне з Google I/O 2024

Олександр Тартачний 15 травня 2024 17:05

Google натякнув на AR-окуляри

Олеся Дерзська 15 травня 2024 16:24